دلایل تمایل سرمایه‌گذاران به دلالی! - سلام بازار
 درباره ما   |  ارسال خبر   |  تماس   |  RSS   |  نسخه موبایل   |  آرشیو   |  پیوندها  
  صفحه اول     اقتصاد     طلا و ارز     بانک و بیمه     بازرگانی     صنعت     تجارت     بورس     مسکن     فناوری     اخبار استخدامی   یکشنبه، 2 آذر 1393 - 08:15   
  تازه ترین اخبار:تست     سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مخاطره آمیز است؟     نوبت پیمان پولی دوجانبه به ایران رسید     قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟/ خبرهای خوش برای بازار دلار در راه است     دوران ناکامی طلا پایان ندارد     تولید نفت اوپک به بالاترین میزان در 2 سال گذشته رسید     طلا در برابر گزارش وزارت کار آمریکا آسیب پذیر خواهد بود     تحرک دلار تحت تأثیر عوامل روانی     اولین افت دلار در پاییز     تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد     سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1212 تا 1215 دلار خواهد بود     قیمت نفت کاهش یافت     تشکیل دادگاه ویژه مالیاتی در مناطق مختلف کشور     تعیین سرنوشت اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌ها در شورای پول و اعتبار      کاهش واردات چین تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است     شورای اقتصاد تکلیف عوارض ۸ قلم کالای صادراتی را مشخص کرد/فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام فردا/ تشریح ساختار سامانه فیلترینگ در کشور     بهار بازار مسکن در فصل پاییز     قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 26 شهریور     جزئیات پاسخ ایران به ۵ مسئله آژانس     بانک‌ها 1000تومانی نمی‌گیرند     ۴۰۰ میلیون دلار در مسیر ایران     نرخ سود تسهیلات بانکی به 35 درصد رسید     حذف یارانه پردرآمدها قطعی است     چشم انداز اقتصادی جهان تیره و تار شده است     خداحافظی نفت 100 دلاری از بازار     راه‌اندازی بازار ارز در بورس     شرط دیدار ظریف و ۱+۵ در نیویورک     قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 25 شهریور     قیمت خودروهای وارداتی امروز 25 شهریور     قیمت خودروهای داخلی امروز 25 شهریور       
نرخ طلا و ارزدلار آزادیورو آزاددرهم امارات آزادانس جهانی به دلارمثقال طلا در بازارگرم طلای 18 در بازارسکه بهار آزادیسکه امامیسکه نیمسکه ربعسکه گرمی
   آخرین مطالب  
  تست
  سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مخاطره آمیز است؟
  نوبت پیمان پولی دوجانبه به ایران رسید
  قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟/ خبرهای خوش برای بازار دلار در راه است
  دوران ناکامی طلا پایان ندارد
  تولید نفت اوپک به بالاترین میزان در 2 سال گذشته رسید
  طلا در برابر گزارش وزارت کار آمریکا آسیب پذیر خواهد بود
  تحرک دلار تحت تأثیر عوامل روانی
  اولین افت دلار در پاییز
  تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد
  سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1212 تا 1215 دلار خواهد بود
  قیمت نفت کاهش یافت
  تشکیل دادگاه ویژه مالیاتی در مناطق مختلف کشور
  تعیین سرنوشت اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌ها در شورای پول و اعتبار
  کاهش واردات چین تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است
  شورای اقتصاد تکلیف عوارض ۸ قلم کالای صادراتی را مشخص کرد/فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام فردا/ تشریح ساختار سامانه فیلترینگ در کشور
  بهار بازار مسکن در فصل پاییز
  قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 26 شهریور
  بانک‌ها 1000تومانی نمی‌گیرند
  جزئیات پاسخ ایران به ۵ مسئله آژانس
  ۴۰۰ میلیون دلار در مسیر ایران
  نرخ سود تسهیلات بانکی به 35 درصد رسید
  حذف یارانه پردرآمدها قطعی است
  چشم انداز اقتصادی جهان تیره و تار شده است
  خداحافظی نفت 100 دلاری از بازار
  راه‌اندازی بازار ارز در بورس
  شرط دیدار ظریف و ۱+۵ در نیویورک
  قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 25 شهریور
  قیمت خودروهای وارداتی امروز 25 شهریور
  قیمت خودروهای داخلی امروز 25 شهریور
  سقف جدید انتقال وجه اینترنتی تعیین شد
  طولانی ‌ترین فاصله یک متری دنیا! + تصویر
  قیمت کنونی طلا موجب ضرر یک سوم شرکتهای تولیدکننده خواهد شد
  بهای طلا،سال آینده هم همین سیر را دنبال خواهد کرد
  فروش واحد، بلوار آیت اله کاشانی - گلها
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15100پنجشنبه، 3 بهمن 1392 - 12:44
دلایل تمایل سرمایه‌گذاران به دلالی!
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از صادرات 16 درصدی زنجان به کشور چین خبر داد و گفت: این میزان صادرات 34 میلیون دلار است که سنگ آهن، کنسانتره سرب و مس عمده مواد صادراتی استان بوده است. این در حالی است که میزان واردات ماشین‌آلات و منسوجات همین استان از کشور چین در سال‌جاری 28 میلیون دلار بوده است.
  

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از صادرات 16 درصدی زنجان به کشور چین خبر داد و گفت: این میزان صادرات 34 میلیون دلار است که سنگ آهن، کنسانتره سرب و مس عمده مواد صادراتی استان بوده است. این در حالی است که میزان واردات ماشین‌آلات و منسوجات همین استان از کشور چین در سال‌جاری 28 میلیون دلار بوده است.

هر شهروندی که تیتر خبر «16 درصد صادرات زنجان به کشور چین» را مشاهده کند، خوشحال می‌شود اما واقعیت این خبر زیبا، تلخ است چرا که 16 درصد صادرات زنجان مربوط به خام‌فروشی مواد معدنی است و محصولات کشاورزی و صنایع دستی این استان سهم بسیار اندکی در بازار داخلی و خارجی دارند. 

«علی مصیبی» معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از صادرات 16 درصدی زنجان به کشور چین خبر داد و گفت: این میزان صادرات 34 میلیون دلار است که سنگ آهن، کنسانتره سرب و مس عمده مواد صادراتی استان بوده است. این در حالی است که میزان واردات ماشین‌آلات و منسوجات همین استان از کشور چین در سال‌جاری 28 میلیون دلار بوده است.
 
تفاوت این صادرات و واردات بین چین و استان زنجان در این است که ایران بدون اینکه تولید خود را تقویت کند و به‌دنبال اشتغالزایی باشد، اقدام به واردات ماشین‌آلات و کالای مورد نیاز خود می‌کند و از سوی دیگر خام و ارزان فروشی را در صادرات در دستور کار دارد، اما نوع صادرات کشور چین ماشین‌آلات و محصولات تولیدی است که این نوع صادرات به معنای تقویت صنعت داخل است، موردی که مسئولان و مدیران استان‌های مختلف ایران از آن غافل هستند. اکنون بیش از 21 نوع مواد معدنی در زنجان کشف و استخراج می‌شود و همچنین درصد قابل‌توجهی از مس و روی کشور در زنجان تولید می‌شود اما درآمد حاصل این مواد معدنی با ارزش بسیار اندک است به دلیل اینکه صنایع تبدیلی و فرآوری در ایران رشد نداشته است.عمده صادرات زنجان مواد معدنی است

نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عمده صادرات زنجان مواد معدنی این استان است، گفت: زنجان استانی غنی از مواد معدنی گوناگون است، به نوعی می‌توان گفت این استان بهشت مواد معدنی است. «محمد اسماعیلی» ادامه داد: چند سال است که روی، خاک، شمش، مس و دیگر مواد معدنی با ارزش این استان به سایر استان‌ها و کشورهای جهان صادر می‌شود. وی افزود: در بحث صنایع تبدیلی و فرآوری مواد معدنی خام و همچنین محصولات کشاورزی اقدامی صورت نگرفته است و سرمایه‌گذاری خوبی در این بخش‌ها انجام نشده است، در صورتی که می‌توان از ظرفیت بخش‌ خصوصی به بهترین نحو برای فعال کردن صنایع تبدیلی در استان استفاده کرد. نماینده زنجان و طارم در مجلس تصریح کرد: در گذشته صادرات روی، شن و خاک زنجان رونق داشت، این روزها شمش و روی بیشتر صادر می‌شود، البته بخشی از این مواد معدنی مصرف داخلی است اما عمده آن صادر می‌شود. اسماعیلی با اشاره به اینکه زنجان دارای مواد معدنی بسیار با ارزشی است که صادرات سنگ‌های مختلف از جمله گرانیت و تراورتن در استان فعال است، اضافه کرد: صادرات محصولات کشاورزی نیز در استان داریم اما بسیار کم است.


تمایل سرمایه‌گذاران به دلالی

وی با اظهار تاسف از اینکه به جای سرمایه‌گذاری و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری، شاهد تمایل سرمایه‌گذاران به دلالی و واسطه گری هستیم، افزود: این موضوع در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و صنعت زنجان به وضوح مشهود است. نماینده زنجان و طارم در مجلس تصریح کرد: متاسفانه سرمایه‌گذاران سرمایه و پول خود را در راستای دلالی با سودهای کلانش به کار گرفته‌اند بنابراین با چنین سیاست غلط و اشتباهی شاهد هستیم که به شکل صحیح در بخش تولید سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گیرد. اگر این شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند و صنعت و کشاورزی استان رشد نخواهد کرد.


مشکلات با شعار دادن حل نمی‌شود

اسماعیلی افزود: دولت باید توجه ویژه‌ای برای حمایت از تولید داشته باشد و پول‌ها و سرمایه‌های سرگردان را به سمت تولید هدایت کند، در این راستا مجلس و دولت باید پای کار بیایند چرا که مشکلات با شعار دادن حل نمی‌شود. وی تصریح کرد: برای رفع مشکلات همه ارگان‌ها و مسئولان استانی و کشوری باید پای کار بیایند و راهکار مناسبی برای خروج از وضعیت ارائه کنند. نماینده زنجان و طارم در مجلس ادامه داد: این استان دارای ظرفیت و استعدادهای بسیار زیادی است فقط باید با برنامه‌ریزی صحیح و دقیق از آن به بهترین نحو استفاده کنیم تا مشکل بیکاری، گرانی و تورم در سطح جامعه حل شود. وی افزود: در این زمینه تاکنون کم‌‌کاری‌هایی صورت گرفته که انتظارها این است دولت روحانی این ضعف و کاستی‌ها را تا حد قابل قبولی جبران کند. نماینده زنجان و طارم در مجلس با اشاره به اینکه استان زنجان از همه لحاظ غنی و ثروتمند است، اضافه کرد: تنها کاری که مسئولان این استان باید انجام دهند استفاده بهینه از این سرمایه و نعمت‌هاست.


لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه رونق اقتصادی استان زنجان در گرو استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند است، گفت: دولت با سیاست‌های تشویقی می‌تواند زمینه و بستر را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند تا رونق اقتصادی استان حاصل شود. غلامحسین جمیلی افزود: زنجان از لحاظ مواد معدنی و کشاورزی استانی بسیار مستعد است نباید اجازه دهیم که نبود صنایع تبدیلی سبب ارزان فروشی شود یا شیوه سنتی کشاورزی باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش تولید در استان شود. وی با تاکید بر اینکه دولت باید از بخش صنعت و کشاورزی حمایت کند، ادامه داد: حمایت دولت فقط در نظر گرفتن اعتبار و بودجه نیست بلکه این حمایت با اتخاذ سیاست‌های صحیح و دقیق می‌تواند همراه باشد. 

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: در این راه از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌توانیم استفاده کنیم، اکنون بیشتر مواد معدنی این استان به خارج از ایران صادر می‌شود، می‌توان از همین فرصت استفاده کرد و سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در این استان راغب کرد. جمیلی تصریح کرد: با حضور سرمایه‌گذاران خارجی اشتغال‌زایی و سطح صنعت استان ارتقا پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر رونق اقتصادی زنجان حاصل خواهد شد. رئیس اتاق بازرگانی زنجان ادامه داد: به‌طور کلی باید گفت که نباید استخراج مواد معدنی و فروش خام این ثروت در دستور کار باشد، انتظارها بر این است که سیاست‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران علاقه‌مند تدوین شود. نسخه‌ای که باید پیچیده شود.
 
خام‌فروشی مواد معدنی، بی‌توجهی به تشویق بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران و همچنین بی‌برنامگی برای توسعه تولید داخلی، مشکل مشترک استان‌های مستعد از لحاظ معدنی و کشاورزی است و زنجان فقط یکی از این استان‌ها است. دولت و مسئولان کشوری باید نسخه‌ای اساسی و ریشه‌ای برای حل این موضوع بپیچند تا این سرمایه‌ها و ثروت‌های ملی اینگونه اتلاف نشود تا سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی به جای سرمایه‌گذاری به دلالی و کارهای کاذب و بی‌اهمیت روی نیاورند. روحانی در سفرهای استانی که دارد به این مهم باید توجه ویژه‌ای داشته باشد تا شاهد استقلال کشور و صادرات محور بودن محصولات باشیم.

اقتصاد ایران آنلاین

   
  

اشتراک گذاری اخبار سلام بازار در دیگ   فیسبوک   توییتر   گوگل   Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  
 
   بازار طلا و ارز  
   قیمت روز خودرو  
 
   قیمت جهانی طلا  
   قیمت فراورده های نفتی  
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
info@salambazar.ir
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
Hosted By Day