آینده صنعت ایران؛ رکود یا رشد - سلام بازار
 درباره ما   |  ارسال خبر   |  تماس   |  RSS   |  نسخه موبایل   |  آرشیو   |  پیوندها  
  صفحه اول     اقتصاد     طلا و ارز     بانک و بیمه     بازرگانی     صنعت     تجارت     بورس     مسکن     فناوری     اخبار استخدامی   جمعه، 30 آبان 1393 - 20:24   
  تازه ترین اخبار:تست     سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مخاطره آمیز است؟     نوبت پیمان پولی دوجانبه به ایران رسید     قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟/ خبرهای خوش برای بازار دلار در راه است     دوران ناکامی طلا پایان ندارد     تولید نفت اوپک به بالاترین میزان در 2 سال گذشته رسید     طلا در برابر گزارش وزارت کار آمریکا آسیب پذیر خواهد بود     تحرک دلار تحت تأثیر عوامل روانی     اولین افت دلار در پاییز     تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد     سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1212 تا 1215 دلار خواهد بود     قیمت نفت کاهش یافت     تشکیل دادگاه ویژه مالیاتی در مناطق مختلف کشور     تعیین سرنوشت اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌ها در شورای پول و اعتبار      کاهش واردات چین تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است     شورای اقتصاد تکلیف عوارض ۸ قلم کالای صادراتی را مشخص کرد/فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام فردا/ تشریح ساختار سامانه فیلترینگ در کشور     بهار بازار مسکن در فصل پاییز     قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 26 شهریور     جزئیات پاسخ ایران به ۵ مسئله آژانس     بانک‌ها 1000تومانی نمی‌گیرند     ۴۰۰ میلیون دلار در مسیر ایران     نرخ سود تسهیلات بانکی به 35 درصد رسید     حذف یارانه پردرآمدها قطعی است     چشم انداز اقتصادی جهان تیره و تار شده است     خداحافظی نفت 100 دلاری از بازار     راه‌اندازی بازار ارز در بورس     شرط دیدار ظریف و ۱+۵ در نیویورک     قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 25 شهریور     قیمت خودروهای وارداتی امروز 25 شهریور     قیمت خودروهای داخلی امروز 25 شهریور       
نرخ طلا و ارزدلار آزادیورو آزاددرهم امارات آزادانس جهانی به دلارمثقال طلا در بازارگرم طلای 18 در بازارسکه بهار آزادیسکه امامیسکه نیمسکه ربعسکه گرمی
   آخرین مطالب  
  تست
  سرمایه گذاری در اقتصاد ایران مخاطره آمیز است؟
  نوبت پیمان پولی دوجانبه به ایران رسید
  قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟/ خبرهای خوش برای بازار دلار در راه است
  دوران ناکامی طلا پایان ندارد
  تولید نفت اوپک به بالاترین میزان در 2 سال گذشته رسید
  طلا در برابر گزارش وزارت کار آمریکا آسیب پذیر خواهد بود
  تحرک دلار تحت تأثیر عوامل روانی
  اولین افت دلار در پاییز
  تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد
  سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1212 تا 1215 دلار خواهد بود
  قیمت نفت کاهش یافت
  تشکیل دادگاه ویژه مالیاتی در مناطق مختلف کشور
  تعیین سرنوشت اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌ها در شورای پول و اعتبار
  کاهش واردات چین تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است
  شورای اقتصاد تکلیف عوارض ۸ قلم کالای صادراتی را مشخص کرد/فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام فردا/ تشریح ساختار سامانه فیلترینگ در کشور
  بهار بازار مسکن در فصل پاییز
  قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 26 شهریور
  بانک‌ها 1000تومانی نمی‌گیرند
  جزئیات پاسخ ایران به ۵ مسئله آژانس
  ۴۰۰ میلیون دلار در مسیر ایران
  نرخ سود تسهیلات بانکی به 35 درصد رسید
  حذف یارانه پردرآمدها قطعی است
  چشم انداز اقتصادی جهان تیره و تار شده است
  خداحافظی نفت 100 دلاری از بازار
  راه‌اندازی بازار ارز در بورس
  شرط دیدار ظریف و ۱+۵ در نیویورک
  قیمت دلار آزاد در بازار امروز + نرخ آزاد کلیه ارزهای رایج در بازار امروز 25 شهریور
  قیمت خودروهای وارداتی امروز 25 شهریور
  قیمت خودروهای داخلی امروز 25 شهریور
  سقف جدید انتقال وجه اینترنتی تعیین شد
  طولانی ‌ترین فاصله یک متری دنیا! + تصویر
  قیمت کنونی طلا موجب ضرر یک سوم شرکتهای تولیدکننده خواهد شد
  بهای طلا،سال آینده هم همین سیر را دنبال خواهد کرد
  فروش واحد، بلوار آیت اله کاشانی - گلها
- اندازه متن: + -  کد خبر: 2609دوشنبه، 4 دی 1391 - 07:03
آینده صنعت ایران؛ رکود یا رشد
به گزارش سلام بازار نقل از مقاله ارزشمند آقای پویا هاشمی منتشر شده در دنیای اقتصاد:در شرایطی که قیمت ارز نوسان شدیدی داشته است، شرکت های پیمانکاری که بیشتر با محصولات وارداتی سر و کار دارند، دچار مشکلات عدیده ای شده اند.
  
به گزارش سلام بازار نقل از مقاله ارزشمند آقای پویا هاشمی منتشر شده در دنیای اقتصاد:

در شرایطی که قیمت ارز نوسان شدیدی داشته است، شرکت های پیمانکاری که بیشتر با محصولات وارداتی سر و کار دارند، دچار مشکلات عدیده ای شده اند.
    در این مقاله قصد دارم ابتدا به پاره ای از این مشکلات اشاره کرده، سپس راهکارهای لازم برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر را ارائه دهم و به برخی از فعالیت هایی که انجام آن در این دوران باعث سودآوری بیشتری می شود، اشاره کنم. مشکل عمده شرکت های پیمانکاری و اجرایی خرید محصولاتی است که قیمت آنها به شدت نوسان دارد و تابع قیمت دلار است که از جمله آنها می توان به قیمت مس اشاره کرد.
    قیمت مس از دو سال گذشته تاکنون چهار برابر شده است؛ معضلی که بیشترین تاثیر آن را هنگام شرکت در مناقصات، به خصوص مناقصات ریالی می توان حس کرد. افزایش قیمت مس می تواند به دلیل بازسازی برخی از پروژه ها پس از آن سونامی عظیم در ژاپن باشد. افزایش تقاضا در چین برای واردات مس نشان دهنده افزایش گرایش بازار برای این محصول است که در حال حاضر به دلیل رشد بیشتری که تقاضا نسبت به عرضه دارد، نرخ صعودی قیمت مس همچنان رو به رشد است.
    تبعات این مشکل تقریبا برای تمام کارهای اجرایی که با تاسیسات سر و کار دارند، قابل رویت است و این طور که به نظر می رسد راهکار موثری برای این دردسر بزرگ وجود ندارد.
    یک راه حل برای خروج از این بحران وجود دارد و آن هم شرکت در مناقصات خارجی است. این راه می تواند یکی از بهترین راه های فعلی برای خروج از بحران باشد.
    مدل کلی فرآیند به شرح زیر است:
    1- شرکت در مناقصات و برآورد قیمت به صورت دلاری
    2- کار با وندورهای خارجی
    مورد دوم در خیلی از مناقصات قید می شود و یک شرط اصلی در مناقصه به حساب می آید. این شرط در مناقصاتی گذاشته می شود که کیفیت محصولات از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و باید حتما از استاندارد خاصی پیروی شود. در غیر این صورت داشتن وندور برای کشورهایی مثل ایران که جنس های مشابه را با قیمت پایین تر در داخل کشور می توانند تهیه کنند، باعث کاهش سود می شود.
    در اینجا مایلم به پاره ای از مشکلات در زمینه مناقصات خارجی اشاره کنم:
    همان طور که گفته شد شرکت در مناقصات خارجی از ضرر و زیانی که ناشی از تغییرات قیمت است، جلوگیری می کند، اما تنها نکته منفی این است که مناقصاتی که دارای سودآوری است، در کشورهای منطقه از جمله عراق و ترکیه است.
    این کشورها به دلیل نزدیکی به کشورمان هزینه های رفت و آمد و انتقال را به حداقل می رسانند و نسبت به کشورهای اروپایی و غربی و حتی شرقی سودآوری بیشتری دارند.
    اما اکثرا این دو کشور مناقصاتی برگزار می کنند به صورت کلی است. در واقع یک پروژه را با تمام متعلقات آن به مناقصه می گذارند و شرکت های پیمانکار در قسمت تاسیسات اکثرا در مناقصه دومی که شرکت برنده برگزار می کند شرکت کرده و در آن اعلام قیمت می کنند.
    در اینجا مشکلی که وجود دارد این است که شرکت های ایرانی باید منتظر بمانند تا یکی از شرکت ها یا ارگان های دولتی کشورمان این مناقصه را به دست بگیرد و سپس از طریق مناقصه قسمتی از کار را واگذار کند. مشکل کار در اینجا پیش می آید که مناقصه دوم اغلب به صورت ریالی برگزار می شود و در نهایت باز هم به حالت اولیه بر می گردیم یعنی ترس از افزایش قیمت دلار و ... .
    دومین روشی که برای خروج از این بحران پیشنهاد می شود گرفتن نمایندگی یا در واقع کار کردن تحت لیسانس شرکت های خارجی است؛ این روش در حال حاضر بهترین روش برای کار در زمینه تولید است.
    در شرایط فعلی و با افزایش روز افزون قیمت دلار، قیمت کارگر در تمام کشورها روز به روز در حال افزایش است و نکته مثبت این است که قیمت کارگر در ایران وابسته به قیمت دلار نیست و این نکته مثبت باعث این می شود که بتوانیم سرمایه گذاری های مناسبی در این بخش داشته باشیم.
    دولت می تواند در این دوران رکود اقتصادی، استراتژی جدیدی برای افزایش تولید ناخالص ملی به کار گیرد. به طور خلاصه به برخی از این سیاست ها اشاره می کنم:
    در حال حاضر پتانسیل به شدت زیادی در زمینه تولید وجود دارد که متاسفانه به دلیل تحریم های اقتصادی این پتانسیل ها به کار گرفته نمی شود.
    اگر دولت برای از بین بردن قسمتی از این تحریم ها سیاست درستی پیش بگیرد و در واقع راهی برای ورود تکنولوژی شرکت های برتر اروپایی و آمریکایی و حتی چینی به داخل کشور باز شود، بخش عظیمی از مشکلات تولیدی برطرف شده و باعث به وجود آمدن مشاغل جدید و در واقع کارآفرینی در تمام زمینه های صنعتی و غیرصنعتی خواهد داشت.
    این استراتژی همچنین موجب به دست آوردن تکنولوژی های برتر در تمام زمینه ها و افزایش توانمندی مهندسان کشورمان با استفاده از سرمایه کشورهای پیشرفته خواهد شد.
    ورود ارز به کشور از مزایای دیگر این طرح است که یکی از عوامل مهم در رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و عبور از سد بحران کنونی است که به شیوه ای کاملامدرن، مطمئن و البته کارآمد قابل اجرا است.
    بر اساس نتایج مطالعات «گلدمن ساکس» در سال 2007 میلادی که علاوه بر آمارهای اقتصادی مبتنی بر سال پایه 2006؛ محور شاخص های محیطی رشد- ثبات و شرایط اقتصاد کلان، سرمایه انسانی، شرایط سیاسی، تکنولوژی و نوآوری ـ به دست آمده، 11کشور از جمله ایران می توانند بین سال های 2015 تا 2025 میلادی دارای بیشترین نرخ رشد اقتصادی بوده و نگاه سرمایه گذاران دنیا را به خود معطوف دارند.
    این کشورها عبارتند از: ایران، کره جنوبی، مکزیک، اندونزی، ترکیه، ویتنام، پاکستان، مصر، فیلیپین، نیجریه و بنگلادش.
    ایران در صورت افزایش تولید ناخالص داخلی، کاهش نرخ تورم و افزایش سطح تکنولوژی به طور مستمر در سال های آتی، موفق خواهد شد طی 10 تا 15 سال آینده با تحصیل 716 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی به جمع 20 اقتصاد بزرگ دنیا پیوسته و در کنار 7 کشور صنعتی و بعد از آمریکا، چین، ژاپن، هند، آلمان، روسیه، انگلیس، فرانسه، برزیل، ایتالیا، مکزیک، کره جنوبی، کانادا، اندونزی و ترکیه در رتبه 16 قرار گیرد.
    با اینکه این فرضیه در حال حاضر کمی دور از دسترس به نظر می رسد، اما نشان دهنده این نکته است که پتانسیل نهفته ای در کشور وجود دارد که هنوز به مرحله شکوفایی نرسیده و می توان با مدیریتی صحیح آن را در جهت مناسب هدایت کرد تا نه تنها شاهد رکود در زمینه های صنعتی نباشیم، بلکه به شکوفایی در بخش های مختلف اقتصادی و صنعتی دست یابیم.
  نویسنده:پویا هاشمی 
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2770 به تاریخ 4/8/91، صفحه 3 (صنعت و معدن)

   
  

اشتراک گذاری اخبار سلام بازار در دیگ   فیسبوک   توییتر   گوگل   Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
از شما برای به اشتراک گذاری این مقاله تشکر می کنم.(نویسنده)

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  
 
   بازار طلا و ارز  
   قیمت روز خودرو  
 
   قیمت جهانی طلا  
   قیمت فراورده های نفتی  
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
info@salambazar.ir
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
Hosted By Day